10 vecí, ktoré potrebujete vedieť o daňovom priznaní k dani z nehnuteľnosti
S nehnuteľnosťami sa spájajú aj daňové povinnosti a jednou z nich je podávanie daňových priznaní k dani z nehnuteľnosti. V prípade, že u vás za posledných 12 mesiacov nastali zmeny v liste vlastníctva, do konca januára musíte daňové priznanie podať. Ponúkame vám 10 prehľadných bodov, vďaka ktorým sa v tejto problematike zorientujete.
- Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti sa týka tých vlastníkov, ktorí v termíne 2.1.2023 až 1.1.2024 mali zaevidované nejaké zmeny na katastri nehnuteľností.
- Spravidla sa zmeny v listoch vlastníctva týkajú predaja, kúpy, zmeny vlastníckych podielov, darovania, kolaudácie, stavebného povolenia, prístavby, zmeny druhu pozemku, zmeny účelu využitia nehnuteľnosti, odstránenia stavby a iných vzniknutých skutočností spojených s nehnuteľnosťou.
- Podávanie daňového priznania v januári sa netýka tých osôb, ktoré vlani nehnuteľnosť dedili alebo dražili. Tým vzniká povinnosť podať daňové priznanie 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti, čiže aj počas roka.
- Podávanie priznania sa v niektorých prípadoch týka aj nájmov, správy nehnuteľností a zmluvných vzťahov so Slovenským pozemkovým fondom.
- Tlačivo na podanie daňového priznania si stiahnete na webe Ministerstvo financií Slovenskej republiky (mfsr.sk) link: https://www.mfsr.sk/files/archiv/priloha-stranky/3582/68/DP_k_DzN_FO_2009.pdfalebo na miestnych alebo obecných úradoch, v ktorých katastrálnych územiach sa daná nehnuteľnosť nachádza.
- V daňovom priznaní vypĺňate údaje o nehnuteľnosti, výšku dane nie. Tú vám vyrubí úrad podľa platného všeobecne záväzného nariadenia (VZN) a rozhodnutie vám zašle o pár týždňov (marec – apríl). Vyrubenú daň treba zaplatiť do 45 dní.
- Niektoré úrady poskytujú úľavy sociálne slabším obyvateľom, dôchodcom alebo ťažko zdravotne postihnutým. O úľavu treba požiadať tiež do 31. januára 2024. Ak potrebujete poradiť alebo skonzultovať svoju situáciu, informujte sa na obecnom alebo mestskom úrade.
- Daňové priznanie po vyplnení môžete zaslať klasicky poštou alebo podať elektronicky, ak máte funkčné prihlásenie na Finančnej správe SR alebo elektronický občiansky preukaz.
- V prípade, že nepodáte daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti včas, hrozí vám pokuta od 10 do 3000 eur, avšak maximálne do výšky vyrubenej dane. Takže ak za nehnuteľnosť máte platiť daň 50 eur, pokuta nesmie túto sumu prevýšiť.
- Zákon pozná aj pojmy opravného daňového priznania a dodatočného daňového priznania k dani z nehnuteľnosti, ktoré sa dajú využiť v prípadoch, že ste v daňovom priznaní neuviedli správne údaje.
Zdroj: Time4Dreams